Retreat Očista šesti lók s Lukášem Chmelíkem

Datum konání:

6.5.2022 - 8.5.2022

Popis:

Ahoj Sangha,

radi by sme Vás chceli pozvat na retreat s Lukášom Chmelíkom,
ktorý sa bude konať v Brnenskej gompe.

Očista 6 oblastí a práce s emocemi

Víkendový meditační kurz

Očista 6 lók

Očista šesti lók/oblastí patří k přípravným praxím dzogčhenu upadéša, a k jedním z nejdůležitejších očistných praxí. Nahromaděné karmické otisky, stopy našich minulých činů, uložené v našem jemném těle, jsou očištěné silou tří vadžer a šesti slabik Samantabhadry. Plodem očisty je rozvoj jasnosti mysli, umenšení konfliktních emocí, oddělení dualistické mysli od prvotně čistého vědomí/rigpy. Tato metoda je specifická pro nauku dzogčhenu. Budeme provádět tyto tři verze: Pre-Ati Longsal, Očista 6 lók z Kolektivních praxí pro mimořádné dny a pokud budou podmínky i Longsal ngondro (Longsal svazek 3).

Práce s emocemi

V dnešní náročné době je snadné mít silné emoce – kromě obvyklých pěti hlavních emocí, jako je hněv, touha, nevědomost atd, také emoce jako je strach, frustrace, deprese, obavy a starosti a další. Je možné s nimi pracovat? Je možné jími být méně podmíněn? Co vlastně tyto emoce jsou a proč jsme tak snadno v jejich sevření? Učení dharmy nám nabízí vysvětlení procesu podmíněnosti emocemi, a ukazuje celou řadu možností, jak s nimi pracovat tak, abychom mohli rozvíjet vnitřní klid, uvolnění, radost a hlubší svobodu od potíží, které vytváří naše dualistická mysl.

Ačkoliv základem konfliktních emocí (skt. kléša) je nevědomost, kdy mysl – nevidíce svou esenci – rozděluje skutečnost na sebe a druhé, pro meditující je často problém pracovat i s hrubšími emocemi. Je v každé emoci přítomno pojetí pevného, nezávislého já? Je stav, kdy je člověk chycen v rušivé emoci, utrpením, je neuspokojivý?
Pointou buddhistického přístupu není se odpojit a necítit žádné emoce, ale spíše jasně vidět proces podmíněnosti emocemi. Porozumění emocím a praxe cest opuštění, přeměny a samo-osvobozování emocí (sútry, tantry a dzogčhenu), rozvíjí vhled a schopnost praktikujícího s nimi pracovat, až je nakonec dokáže nahlížet jako energii prvotního stavu, pět prvotních moudrostí. Skutečný praktikující dzogčhenu, aniž je potlačuje nebo je jími ovládán, se umí bděle uvolnit uprostřed samotné emoce, která pak vyvstává jako součást praxe. S rozvojem této schopnosti již emoce nejsou nepřítelem, ani podnětem k hromadění karmických činů, a tedy utrpením a zaséváním příčin utrpení, ale samy se stávají cestou k osvobození.

Program:

Pátek 6.5. 17.00 – 20 (s přestávkou)
Sobota 7.5. 8.30 – 12.30 (dvě přestávky) a 15.00 – 19.00 (dvě přestávky)
Neděle 8.5. 8.30 – 12.30 (dvě přestávky) a 14.00 – 17.00

v rámci kurzu se bude střídat praxe, výklad a diskuse. Také se bude tančit na mandale.

Registrace ZDE.

Datum publikování: 24.4.2022 20:32

Místo konání - Brno - Sirotkova

Sirotkova 45 Brno 60200