Snění nám může pomáhat

Michael Katz přijíždí podruhé do Prahy, kde uspořádá veřejnou přednášku na téma jógy snu. V dalších dnech povede soustředěný seminář jógy snu pro dzogčhenové praktikující v Phendelingu, českém centru Mezinárodní komunity dzogčhenu. Kromě toho, že je Michael Katz psycholog, umělec a fotograf, je také buddhista a praktikuje jógu. Katz je přesvědčen, že jóga snu nabízí nástroje a techniky, které mohou pomoci zlepšit náš život. Veřejná přednáška jógy snu proběhne dne 2. května v Paláci Unitaria od 19.00 hod.

Severoamerický psycholog Michael Katz pořádá mezinárodní semináře a konference zaměřené na jeho oblíbené téma, jógu snu.  Studoval ericksonovskou hypnoterapii, Reichovu a gestalt terapii, techniku snů využívající obrazy a psychodramata. Kromě toho působí jako instruktor jógy a praktikuje tibetský buddhismus a meditaci již více jak 30 let. Katz tvrdí, že praktikování jógy snu přináší jasnost a podporuje rozvoj osobnosti.

Rozhovor s Michaelem Katzem:
Proč se tato technika nazývá jógou snu?
Stejně jako je fyzická jóga technikou pro ovládání těla, jóga snu nás učí kontrolovat naše sny.  Když praktikujeme fyzickou jógu, začínáme s jednoduchými cviky a postupně se učíme ovládat své tělo. Stejným způsobem v józe snu nejdříve rozvíjíme schopnost pamatovat si své sny čím dál častěji a také rozvíjíme schopnost porozumět jejich významu. Následně se dostavuje zkušenost lucidních snů.
Kdy a kde se tato disciplína poprvé objevila a kdo ji zpopularizoval?
Ačkoli spoustě lidí nejsou termíny snové jógy nebo lucidního snění povědomé, řada kultur dokumentovala tuto naši schopnost již po tisíce let. Jde například o kulturu tibetskou, řeckou, egyptskou, původní americkou či šamanistické tradice.
Jak ses k této technice dostal a proč ses rozhodl ji následovat?
Jsem psycholog. Řadu let jsem se zajímal o práci se sny, studoval analýzy i rozvíjel schopnost vykládat je. Jak se prohluboval můj zájem, uvědomil jsem si neobvyklé možnosti a důležitost rozvoje bdělého vědomí ve snovém stavu.
Co je přesně jóga snu?
Jóga snu je technika, která rozvíjí schopnost v každém okamžiku kontrolovat naše sny, včetně dovednosti úmyslně jednat během snového stavu. Je známo, že sny jasnosti, které se dostavují díky tomuto druhu jógy, mohou předvídat budoucnost, pomáhat řešit dříve neřešitelné problémy nebo nám být nápomocny v hlubokém poznávání naší osobnosti. Všichni lidé, ač nejsou seznámeni s formálními termíny a technikami jógy snu, mohou spontánně prožívat tento druh snů.
Co jsou to lucidní sny?
Během lucidních snů si člověk uvědomuje, že spí, aniž by přitom přerušil spánek. Ačkoli tento druh snů není příliš častý, řada lidí tuto zkušenost již někdy měla.
Jaké přínosy nám praktikování této techniky nabízí?
Přínosy této techniky jsou relativní i hluboké. Mezi relativní přínosy patří lepší porozumění nám samotným, schopnost řešit problémy, dovednosti  léčení a uzdravování. Hlubokým přínosem jógy snu je příležitost intenzivní duchovní praxe či získávání filozofických náhledů a realizace.
Jakmile jednou porozumíme technikám jógy snu, máme možnost ji dál praktikovat sami.

Související články

Uškrť svého vampýra
Pozvánka na kurz jógy snů

admin Datum publikování: 19.4.2013 06:28